Waikato Open Top8 Decklists

Matthew Griffin – Winner

1 Memnite

4 Birds of Paradise

4 Lotus Cobra

4 Fauna Shaman

1 Renegade Doppleganger

4 Cunning Sparkmage

1 Trinket Mage

4 Vengevine

1 Clone

3 Frost Titan


4 Mana Leak

1 Basilisk Collar


3 Jace the Mind Sculptor


4 Raging Ravine

3 Copperline Gorge

4 Misty Rainforest

4 Scalding Tarn

1 Verdant Catacomb

4 Forest

4 Island

1 Mountain


Sideboard

2 Spell Pierce

1 Sylvan Ranger

3 Arc Trail

3 Flash Freeze

3 Obstinate Baloth

3 Garruk Wildspeaker


Zen Takahashi – Runner Up

4 Lotus Cobra

3 Oracle of Mul Daya

1 Frost Titan

3 Inferno Titan


Lightning Bolt

4 Mana Leak

4 Preordain

4 Explore

2 Burst Lightning


4 Jace the Mind Sculptor


4 Misty Rainforest

4 Raging Ravine

4 Scalding Tarn

3 Copperline Gorge

2 Halimar Depths

1 Evolving Wilds

4 Island

3 Forest

2 Mountain


Sideboard

4 Pyroclasm

2 Obstinate Baloth

3 Spell Pierce

2 Ascidic Slime

2 Flashfreeze

1 ratchet Bomb

1 Arc Trail


Song Xiangue – Semifinalist

4 Gatekeeper of Malikir

4 Bloodghast

4 Kalistra Highborn

1 Bloodthrone Vampire

4 Viscera Seer

4 Pulse Tracker

4 Vampire Lacerator


4 Lightning Bolt

2 Arc trail

1 Burst Lightning

2 Mark of Mutiny


2 Dark Tutelage


1 Sword of Body and Mind


2 Verdant Catacomb

3 Marsh Flats

4 Blackcleave Cliffs

4 Dragonskull Summit

3 Lavaclaw Reaches

7 Swamp


Sideboard

3 Duress

2 Arc Trail

3 Doom Blade

3 Demon of Death's Gate

2 Mark of Mutiny

1 Memoricide


Chris Gehring – Semifinalist

4 Lotus Cobra

3 Oracle of Mul Daya

2 Frost Titan

1 Inferno Titan

1 Avenger of Zendikar


4 Explore

4 Mana Leak

4 Lightning Bolt

4 Preordain

1 Deprive

1 Arc Trail


4 Jace the Mind Sculptor


4 Scalding Tarn

4 Misty Rainforest

4 Raging Ravine

3 Copperline Gorge

2 Halimar Depths

5 Island

3 Forest

2 Mountain


Sideboard

1 Avenger of Zendikar

2 Obstinate Baloth

3 Ascidic Slime

4 Pyroclasm

2 Spell Pierce

2 Flash Freeze

1 Summoning Trap


Steven Hitchcock – Quarterfinalist

2 Grave Titan

3 Abyssal Persecutor

3 Trinket Mage


3 Consuming Vapors

1 Stoic Rebuttal

4 Mana Leak

4 Doom Blade

2 Into the Roil

4 Preordain


1 Brittle Effigy

1 Elixir of Immortality

2 Everflowing Chalice


2 Jace Beleren

4 Jace the Mind Sculptor

4 Creeping Tarpit

4 Drowned Catacomb

4 Darkslick Shores

4 Tectonic Edge

1 Scalding Tarn

5 Island

3 Swamp


Sideboard

3 Consume the Meek

3 Memoricide

4 Duress

2 Disfigure

1 Basilisk Collar

2 Mindbreak Trap


Rennie Tam – Quarterfinalist

4 Bloodghast

4 Gatekeeper of Malikir

4 Kalistra Highborn

4 Pulse Tracker

2 Vampire Hexmage

4 Viscera Seer


2 Arc Trail

2 Burst Lightning

4 Lightning Bolt

2 Mark of Mutiny


2 Sword of Body and Mind


3 Blackcleave Cliffs

4 Dragonskull Summit

4 Lavaclaw Reaches

13 Swamp


Sideboard

2 Arc Trail

2 Doom Blade

4 Duress

2 Malikir Bloodwitch

3 Manic Vandal

1 Mark of Mutiny

1 Vampire Hexmage


Richard Tasker – Quarterfinalist

1 Acidic Slime

4 Fauna Shaman

1 Sylvan Ranger

3 Ezuri Renegade Leader

4 Vengevine

3 Nissa's Chosen

2 Nissa Revane

4 Elvish Archdruid

4 Llanowar Elves

4 Arbor Elf

4 Jorga Treespeaker

4 Jorga Warcaller


3 Eldrazi Monument


3 Oran-Rief the Vastwood

16 Forest


Sideboard

2 Jinxed Idol

1 Nissa Revane

2 Plummet

2 Naturalize

2 Tajuru Preserver

4 Leyline of Vitality

2 Genesis Wave


Jeremy Self – Quarterfinalist

4 Fauna Shaman

4 Vengevine

4 Squadron Hawk

4 Glint Hawk

3 Ornithopter

4 Memnite

4 Birds of Paradise

1 Stoneforge Mystic

1 Kor Outfitter

1 Kor Skyfisher


4 Quest for the Holy Relic


1 Sword of Body and Mind

1 Sword of Vengeance

2 Argentum Armor


2 Razorverge Thicket

4 Sunpetal Grove

6 Forest

10 Plains


Sideboard

1 War Priest of Thune

3 Luminarch Ascension

1 Kor Sanctifiers

1 Kor Outfitter

3 Kor Firewalker

1 Basilisk Collar

1 Stoneforge Mystic

1 Sword of Body and Mind

1 Linvala, Keeper of Silence

1 Tajuru Preserver

1 Obstinate Baloth



Comments